Ból dużego palca w stopie może mieć kilka przyczyn, takich jak: przebyty uraz, uszkodzenie nerwów, problem ortopedyczny oraz choroba zwyrodnieniowa. Jeżeli czujesz ból, nie powinieneś ignorować swoich objawów, a raczej dowiedzieć się co może być przyczyną Twoich dolegliwości pamiętaj, że w większości przypadków da się wyleczyć chorobę podstawową.
Ból dużego palca przyczyny
Choroby zapalne
Ból palucha, może być spowodowany chorobą o charakterze zapalnym, która ogranicza się do narządu ruchu, albo jest ogólnoustrojowa. Taką chorobą jest na przykład: reumatoidalne zapalenie stawów i łuszczycowe zapalenie stawów. To pierwsze jest przewlekłą chorobą dotykającą tkankę łączną, z kolei łuszczycowe zapalenie stawów, poza przewlekłym zapaleniem tkanki łącznej charakteryzuje się także łuszczycą skóry. Wspomniane schorzenia, objawiają się: zesztywnieniem, zanikiem mięśni i zniekształceniem stawów.
Dna moczanowa
Przyczyną bólu dużego palca może być dna moczanowa, czyli nadmiar kwasu moczowego w organizmie. Ta choroba jest związana z zaburzeniami metabolizmu białkowego. Dotyczy zwykle mężczyzn. Wyróżnia się cztery fazy kliniczne choroby:
- bezobjawowa hiperurykemia- występuje częściej niż objawowa choroba, jej okres trwania jest różny i nie zawsze prowadzi do rozwoju dny moczanowej;
- ostry napad dny moczanowej- pojawia się nagle, zwykle w nocy. Występuje po zjedzeniu określonych pokarmów, na czczo, zażyciu leków, albo po wypiciu alkoholu. Prowadzi do wytrącania się kryształów moczanów w płynie stawowym, do których niszczenia angażowane są komórki układu immunologicznego, co uwalnia mediatory stanu zapalnego. Najczęściej poza bólem palucha, chory odczuwa także ogólne osłabienie, gorączkę, występuje także obrzęk. Napady samoistnie ustępują, a potem powracają;
- okres między napadami;
- przewlekła dna moczanowa- rozwija się u chorych, u których zastosowano niewłaściwe leczenie. Na dużym palcu może pojawić się typowy dla przewlekłej dny moczanowej objaw, czyli niewielkich rozmiarów guzek
W przypadku zdiagnozowania dny moczanowej zaleca się zmianę stylu życia i podjęcie terapii farmakologicznej.
Paluch koślawy
Paluch koślawy jest deformacją stopy, polegającą na skrzywieniu palucha w stronę pozostałych palców i jego zachodzeniu na drugi palec. Schorzenie powoduje dyskomfort i ból dużego palca. Ból pojawia się stopniowo w miarę postępowania zmian Jego przyczyną jest najczęściej noszenie butów na wysokim obcasie o wąskich czubkach, nadwaga i płaskostopie poprzeczne. Haluksy skutkują silnymi dolegliwościami, wywołują stan zapalny, obrzęk dużego palca u nóg, zaczerwienienie oraz pieczenie. Osłabieniu ulegają mięśnie stopy.
Deformacje stopy
Do deformacji stopy, wywołujących ból palucha należą
- paluch sztywny- czyli zmiana zwyrodnieniowa zlokalizowana w stawie śródstopno-paliczkowym. Głównymi objawami tej choroby są: ograniczenie ruchomości, całkowite usztywnienie. Zabieg operacyjny będący jedną z form leczenia polega na wycięciu powierzchni stawowych palucha.
- paluch biegacza- choroba dotyczy stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe, silne dolegliwości bólowe związane z zapaleniem, paluch jest sztywny i nie może się zginać. Jak wynika z nazwy, zmiany zwyrodnieniowe dotykają najczęściej osób biegających, ponieważ ich przodostopie ulega przeciążeniu w czasie kontaktu okolicy palców z podłożem. Do grupy szczególnie narażonych, należą osoby cierpiące na choroby ogólnoustrojowe, a także ludzie po urazach.
- palec młotkowaty – powstaje w konsekwencji osłabienia tkanek miękkich drugiego palca i ich przykurczu. Przy okazji tego schorzenia dochodzi do osłabienia przodostopia, powstania odcisku i bólu palców, który utrudnia poruszanie się.
Urazy
Urazy palców stóp mogą występować jako: złamania paliczków palucha, kości śródstopia lub kości stępu i uszkodzenia trzeszczek, to znaczy kosteczek znajdujących się u podstawy dużego palca. Uraz wiąże się z bólem, zaczerwienieniem, obrzękiem, ociepleniem, ewentualnie zasinieniem oraz z ograniczeniem ruchomości.
Neuropatie
Uszkodzenie nerwów, noszące miano neuropatii manifestuje się klinicznie jako: mrowienie i drętwienie rozpoczynające się w obrębie palucha i wędrujące dalej zwykle po wewnętrznej stronie stopy.
Ból palucha – diagnostyka
Lekarz zapyta Cię najpewniej o towarzyszące Ci objawy i zleci wykonanie badania obrazowego- np. RTG lub USG stawu. W przypadku podejrzenia o etiologii zapalnej konieczne będzie wykonanie też badań z krwi, np. stężenia kwasu moczowego (w przypadku podejrzenia dny moczanowej wykonuje się także punkcję stawu i analizę płynu), czynnika reumatoidalnego, oraz podstawowe badania krwi i moczu.
Jak leczyć ból palca?
Doborem odpowiedniego leczenia zajmie się lekarz ortopeda lub podolog. Leczenie zachowawcze skupia się na podawaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo istotną rolę leczeniu przyczyn bólu palucha, odgrywa zabieg chirurgiczny i fizjoterapia. Operacje przeprowadza się wtedy kiedy leczenie objawów nie jest wystarczające. Najczęściej przeprowadza się operacje: na haluksy, która polega na przecięciu haluksa i ustawieniem go w prawidłowej osi, usunięcie wyrośli kostnych zmian zwyrodnieniowych.osteotomia kości śródstopia, plastyka stawów palucha, przecięcie i wydłużenie ścięgien.
Do przeprowadzanych zabiegów z zakresu fizjoterapii należą:
- fizykoterapia, czyli leczenie ultradźwiękami, polem magnetycznym, niskimi temperaturami, laserem i magnetoterapią ma na celu przyspieszyć zrost tkanek;
- noszenie aparatów ortopedycznych, klinów separacyjnych, silikonowych osłonek, pelotów;
- terapia manualna.