Halluksy są dolegliwością, która dotyka wielu ludzi, a wiąże się z nią nie tylko nieestetyczny wygląd stopy, ale przede wszystkim ból. Jest to choroba, którą można na szczęście skutecznie leczyć. Rozróżniamy dwa rodzaje tej choroby.
Paluch koślawy
Pierwszy z nich to paluch koślawy. Objawia się on zniekształconą stopą, a przypadłość ta najczęściej dotyka kobiet, które mają słabszą budową mięśniowo-więzadłową stopy.
Paluch Sztywny
Mężczyźni też są narażeni na inną odmianę tej choroby, czyli paluch sztywny. Choroba ta nie zmienia wyglądu stopy tak jak ma to miejsce w przypadku palucha koślawego, ale jest tak samo bolesna i nieprzyjemna.
W przypadku palucha koślawego zmiany chorobowe mają charakterystyczny wygląd. Jest to głównie postępujące odchylenie pierwszego palca stopy w kierunku palców sąsiadujących. Głowa pierwszej kości śródstopia uwypukla się, jest przerośnięta i powiększona. Następnie pojawia się stan zapalny, którego symptomem jest ból i zaczerwienienie. Choroba w obydwu przypadkach postępuję jeśli nie zatrzymamy jej odpowiednim leczeniem. Ból może stać się na tyle dokuczliwy, że możemy mieć problemy z chodzeniem, a w przypadku palucha koślawego, doborem wygodnego obuwia.
Haluksy leczenie
Dobór odpowiedniego leczenia jest uwarunkowany formą zniekształcenia i dolegliwościami towarzyszącymi. W skład terapii nieoperacyjnej wchodzą:
- wkładki ortopedyczne
- fizykoterapia
- farmakoterapia
Jeśli nastąpił stan zapalny pacjent może skorzystać z ochraniacza z mikrogumy. Jeśli te metody zawiodą konieczna jest operacja. Wybór, jaką techniką będzie ona przeprowadzona jest uzależniony od tego jak bardzo zdeformowana jest nasza stopa. Obecnie stosuje się szeroki wachlarz technik, które pozwalają zmaksymalizować korzyści dla pacjenta.
Metody te dają dobre i długotrwałe wyniki, a także leczenie może być przeprowadzane bezgipsowo, a pacjent bardzo szybko po operacji może obciążać operowaną kończynę. Oczywiście jak każdy zabieg chirurgiczny i tutaj są wskazania i przeciwwskazania do zastosowania konkretnych metod, o których musi zadecydować lekarz.
Więcej informacji na temat haluksów i metod leczenia znajdziesz pod tym linkiem
https://www.operacjestopy.pl/choroby-stopy/leczenie-haluksy-paluch-koslawy/
Po każdym zabiegu niezależnie od wybranej metody niezbędna jest fizykoterapia, która pozwoli nam szybko wrócić do pełnej sprawności.
Krzywe palce u nóg – przyczyny, ćwiczenia i leczenie
Krzywe palce u nóg- przyczyny, ćwiczenia i leczenie Krzywe palce u nóg, inaczej palce młotkowate mogą powodować znaczne dolegliwości bólowe. Wyróżniamy kilka typów deformacji. Schorzenie nie jest przypisane do określonego wieku, dotyka w równym stopniu ludzi młodych...
Ból dużego palca w stopie – przyczyny i metody leczenia
Ból dużego palca w stopie może mieć kilka przyczyn, takich jak: przebyty uraz, uszkodzenie nerwów, problem ortopedyczny oraz choroba zwyrodnieniowa. Jeżeli czujesz ból, nie powinieneś ignorować swoich objawów, a raczej dowiedzieć się co może być przyczyną Twoich...
Osteofity palucha- przyczyny, objawy, leczenie
Osteofity palucha, znane także jako narośla kostne, to deformacja stopy polegająca na miejscowym powstawaniu zmian zwyrodnieniowych w postaci nadbudowy kostnej. Pacjenci cierpiący na tę przypadłość, zwykle skarżą się na mrowienie, drętwienie i ograniczenie możliwości...
Jestem dojrzałą kobietą i postanowiłam zabrać się za siebie, a co za tym idzie za haluksy. jestem przed pierwsza wizytą i troche się boję. Po cichu liczę, że nie będzie konieczny zabieg.
Mam 25 lat, mieszkam w Warszawie i niestety też haluksy, a myślałam, że to choroba starszych pań! Głupio mi zdjąć obuwie w gościach. Nie nosze butów odkrytych, więc w lato istny koszmar. Czy można się pozbyć haluksów?
Cześć, mam 32 lata i problem z dobraniem odpowiednich butów. Jakie obówie polecacie? Wszyscy piszą, że wysokie obcasy są głównym powodem powstawania haluksów więc może jakiś artykuł o wygodnych i kobiecych butach. Dzięki.