Niektórzy uważają, że wybór obuwia odgrywa znaczącą rolę w rozwoju deformacji. Przekonanie to utrzymuje się pomimo badań, które pokazują, że są to jedynie czynniki obciążające. O ile „złe” obuwie jest czynnikiem ryzyka rozwoju deformacji, o tyle „dobre” obuwie nie chroni w pełni przed jej wystąpieniem, szczególnie u osoby z predyspozycją do palucha koślawego.
Należy pamiętać że, wąskie noski obuwia zwiększają ciśnienie od strony przyśrodkowej stopy i między paluchem a kolejnymi palcami, z kolei wysoki obcas skutkuje m.in. wzrostem ciśnienia w głowach kości śródstopia i ograniczeniem ruchu w pierwszym stawie śródstopno-paliczkowym. Rezultatem nacisku i ograniczenia ruchu są stany zwyrodnieniowe w stawie, co ostatecznie prowadzi do powstania haluksa.
Optymalne obuwie powinno być: odpowiedniej długości i tęgości (dopasowanej do stopy), na niewielkim obcasie (maksymalnie do 4 cm), z szerokim noskiem, wykonane z naturalnych materiałów oraz z podeszwą zapewniającą odpowiednią amortyzację.
Nieodpowiednie obuwie główną przyczyną haluksów?
Obcisłe buty (szczególnie wysokie obcasy dla kobiet) z pewnością nie poprawią zdrowia Twojej stopy. Noga w wąskich szpilkach wygląda wprawdzie elegancko i powabnie, ale stopa cierpi, gdyż zaburzona zostaje biomechanika działania układu kostno-stawowego w tym obszarze.
Kupujac odpowiednie obuwie zapamiętaj!
- Najlepiej kupować buty po południu, kiedy stopy są zmęczone. Buty kupione przed południem, mogą okazać się potem za ciasne.
- Najważniejszy jest rozmiar buta, w którym pięta jest trzymana, a nie ściskana.
- Najlepiej zakupić obuwie o pół numeru większe tak aby między końcami palców a noskiem zostało trochę miejsca.
- Dobrym wyborem są sandały, buty sportowe i buty wykonane z miękkiej skóry.
Schemat ułożonej stopy w bucie zbyt ciasnym, zbyt wąskim oraz odpowiednim.
Pamiętaj!
Przeciętnie wykonujemy około 10 tysięcy kroków dziennie, czyli 10 tysięcy uderzeń stopy o podłoże. Spędzamy około 8,5 godzin dziennie nosząc buty więc zadbaj o stopy kupując odpowiednie obuwie.
W przypadku pogorszenia się deformacji zapraszamy do kontaktu gdzie oddajemy do Państwa dyspozycji wysoko wyspecjalizowaną kadrę medyczną m.in. chirurgów stopy, lekarzy ortopedii i traumatologii, anestezjologów, fizjoterapeutów, a także podologów.
Krzywe palce u nóg – przyczyny, ćwiczenia i leczenie
Krzywe palce u nóg- przyczyny, ćwiczenia i leczenie Krzywe palce u nóg, inaczej palce młotkowate mogą powodować znaczne dolegliwości bólowe. Wyróżniamy kilka typów deformacji. Schorzenie nie jest przypisane do określonego wieku, dotyka w równym stopniu ludzi młodych...
Ból dużego palca w stopie – przyczyny i metody leczenia
Ból dużego palca w stopie może mieć kilka przyczyn, takich jak: przebyty uraz, uszkodzenie nerwów, problem ortopedyczny oraz choroba zwyrodnieniowa. Jeżeli czujesz ból, nie powinieneś ignorować swoich objawów, a raczej dowiedzieć się co może być przyczyną Twoich...
Osteofity palucha- przyczyny, objawy, leczenie
Osteofity palucha, znane także jako narośla kostne, to deformacja stopy polegająca na miejscowym powstawaniu zmian zwyrodnieniowych w postaci nadbudowy kostnej. Pacjenci cierpiący na tę przypadłość, zwykle skarżą się na mrowienie, drętwienie i ograniczenie możliwości...
Cześć, tu Marla, dzięki za tekst o butach 🙂 Czyli obcisłe, szczególnie wysokie obcasy z pewnością nie poprawią moich haluksów 🙁 Czas na zakupy!
Mam haluksy i zawsze dobieram obówie z naturalnej skóry oraz kupuje po południu jak mama kazała.
Ja wciąż szukam atrakcyjnego, komfortowego obuwia, który pomieści mój duży palec. Większość jest brzydka i jestem sfrustrowana…
Ja uwielbiam wysokie obcasy i nigdy z nich nie zrezygnuję! 🙂 👠
Mam szafę pełną stylowych i jak mi się wydawało, przyzwoitych butów. Jednak zdiagnozowano u mnie palucha koślawego. Mam nadzieję, że będzie wystarczająco dużo butów, które będą pasować do mojego stylu. Jakieś sugestie od osób w tej samej sytuacji próbujących znaleźć wygodne buty???