Operacja palec młoteczkowaty
Palec młoteczkowaty – leczenie operacyjne
Deformacja młoteczkowata palca często wymaga leczenia operacyjnego. Występują dwie podstawowe metody leczenia operacyjnego, w dużej mierze uzależnione od korektywności deformacji.
Deformacja korektywna oznacza, że jesteśmy w stanie z użyciem ręki całkowicie wyprostować palec. Jeżeli jesteśmy w stanie wyprostować tylko częściowo lub w ogóle nie jesteśmy w stanie skorygować deformacji mówimy odpowiednio o deformacji częściowo korektywnej lub niekorektywnej.
Zdjęcie: Palec młoteczkowaty
Tenotomia ścięgna zginacza długiego palca (FDL)
Zabieg ten można wykonać tylko w przypadku pełnej korektywności deformacji. Polega na wykonaniu niewielkiego cięcia po stronie podeszwowej na wysokości stawu międzypaliczkowego dalszego (staw DIP) oraz przecięciu (tenotomii) ścięgna zginacza długiego palca. Po przecięciu ścięgna stabilizujemy palec opatrunkiem albo poprzez wprowadzenie druta Kirschnera w operowany palec na około 3 tygodnie.
Jest to operacja małoinwazyjna natomiast jej przewidywalność nie jest pełna.
Deformacja młoteczkowata palca często wymaga leczenia operacyjnego
Występują 2 podstawowe metody leczenia operacyjnego, w dużej mierze uzależnione od korektywności deformacji: tenotomia i artrodeza
Operacje deformacji młoteczkowatej można wykonać w znieczuleniu miejscowym
Usztywnienie (artrodeza) stawu międzypaliczkowego dalszego
Jest to metoda stosowana w przypadku występowania deformacji niekorektywnej lub częściowo korektywnej. Jednak ze względu na większą przewidywalność wyniku często stosuje się ją również w leczeniu deformacji korektywnych.
W trakcie operacji wykonujemy cięcie grzbietowe nad stawem międzypaliczkowym dalszym (DIP) oraz wycinamy powierzchnie stawowe. Prostujemy palec i stabilizujemy czasowo z użyciem drutów Kirschnera, wkrętu lub innych implantów. W miejscu wyciętego stawu powstaje zrost kostny lub włóknisty, który utrzymuje prawidłowe ustawienie palca.
Warto zaznaczyć że, operacje deformacji młoteczkowatej są operacjami niedużymi, o małej rozległości. Można je wykonać w znieczuleniu miejscowym, od razu po operacji pacjent może chodzić z pełnym obciążaniem stopy w specjalnym bucie pooperacyjnym. W przypadku współwystępowania deformacji z innymi np. paluchem koślawym, z reguły wykonuje się jednoczasową korekcję wszystkich deformacji.
Zdjęcie: Wycięcie powierzchni stawowych
Zdjęcie: Stabilizacja grotem Kirschnera
Zdjęcie: RTG pooperacyjne
Nowoczesne metody leczenia
Tytanowe implanty
Brak konieczności założenia gipsu
Krótki okres rekonwalescencji